ÇİLİNGOZ TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen Çilingoz Tabiat Parkı, 17.75 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. İnce kumlu 80 metre genişliğinde bir kumsalı bulunmaktadır. Tabiat Parkının kuzeyinden Çilingoz Deresi geçmektedir. Çilingoz Deresi, koya geniş ve kumlu-alüvyal bir taban içerisinde ulaşır. Ağzın dar olması nedeniyle yatağın bu kesiminde etrafı sazlıklarla kaplı büyük bir göllenme oluşur. Çilingoz Tabiat Parkı; deniz, orman, göl ve sazlıkların iç içe geçtiği bir koydur. Planlama alanı içerisinde çeşitli flora ve fauna türleri bulunmaktadır. Alan ve çevresinin zengin fauna yapısı nedeniyle alanı kapsayan geniş bir bölge, Bakanlar Kurulu tarafından 2005 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilmiştir. Dolayısıyla bölgede sürekli av yasağı bulunmaktadır.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

İnce kumlu kumsalda denize girilebilmekte, kuzeyde gölün olduğu bölgede balık tutulabilmekte, orman içinde doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Alanda çadır kurup kamp yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Tabiat Parkı içerisindeki kır lokantası ve büfeden faydalanabilmektedir.

Ulaşım Bilgileri

Çatalca-Saray yolu üzerinde Binkılıç Beldesi çıkışından sağa dönülerek karşınıza çıkan orman yolundan ya da Tem Otoyolu Çatalca gişelerinden Çatalca’ya, oradan Binkılıç’a ve oradan Çilingoza özel araçla seyahat edebilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım için Yenibosna’dan Binkılıç Beldesi’ne otobüs ile gidip daha sonrasında taksi ile alana ulaşabilirsiniz.

Flora Bilgileri

Çok çeşitli bitki türlerini barındırmakta olan alanın orman kısmında ağırlıklı olarak Kayın (Fagus orientalis), Kızılağaç (Alnus orientalis), Gürgen (Carpinus betulus) ve Türk Meşesi/Saçlı Meşe (Quercus cerris) türleri yayılış göstermektedir. Çalı olarak Ormangülü (Rhododendron ponticum), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Mersin (Myrtus communis), Defne (Laurus nobilis), Funda Çalısı (Erica arborea), Kocayemiş (Arbutus unedo), Böğürtlen (Rubus spp.), Saz bitkisi (Cortaderia selloana) türleri göze çarpmaktadır. Kumul vejetasyonunda ise Boğa Dikeni (Eryngium campestre) türleri, Havacıva bitkisi (Alkanna tinctoria), Emzik otu (Onosma tauricum) gibi bitkiler görülmektedir.

Fauna Bİlgileri

Alanda çok çeşitli kuş türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Bıldırcın, Karabatak, Çulluk, Atmaca, Puhu Kuşu, Ağaçkakan, Karatavuk, Leylek, Saksağan, Saka, Serçe gibi türlerdir. Diğer memeli hayvan türlerinden; Geyik, Karaca, Tilki, Ağaç Sansarı, Kurt, Çakal, Sincap, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Kaplumbağa yer almaktadır. Denizde bulunan balık türlerinden; Barbunya, İstavrit, Kefal, Palamut, Vatoz; derede yaşayan balıklardan Alabalık, Sazan, Tatlısu Kefali, Yılan Balığı gibi türler bulunmaktadır.

Giriş Ücretleri

Şahıs 3.50 tl, İndirimli 1.75 tl, Bisiklet 3.50 tl, Motorsiklet 7 tl, ATV 7 tl, Otomobil 11 tl, Minibüs 35 tl, Midibüs 55 tl, Otobüs 95 tl

Tehlikeli Alanlar

Denize girildiğinde akıntılara dikkat edilmelidir.

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Günübirlik kullanım alanları mevcuttur. Plaj ve su sporları yapılabilir.

Kır Lokantası

Çilingoz Cafe Restaurant

Burada neler var?

 • İlçe: Çatalca
 • Alanı: 17,75 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı